top of page

home

media o nas

media_itauditor_2018_hbr3.jpg

Czerwiec 2018

HBR Magazyn

"Wiele form pomocy


Organizacje pozarządowe wspierające lokalne społeczności liczą na każdą pomoc. Bez zaangażowania biznesu wiele ważnych projektów byłoby niemożliwych.

FUNDACJA SŁUŻBY RODZINIE "NADZIEJA" działa od 11 lat na terenie Łodzi i powstała w celu wybudowania Domu Samotnej Matki. Dziś, gdy dom juz stoi, fundacja wspiera jego funkcjonowanie. Opiekuje się również innymi inicjatywami działającymi na rzecz potrzebujących, m.in.: świetlicą środowiskową "M.Łodzi Niegniewni", Funduszem Ochrony Macierzyństwa, Szkołą Rodzenia, jak również wspiera program o nazwie Ekstraniania - udzielający rodzicom pomocy w procesie wychowania dzieci. Fundacja rocznie pomaga ponad tysiącu osobom: samotnym, bezdomnym mamom uciekającym przed przemocą, dzieciom z trudnych środowisk oraz dzieciom z różnymi problemami. Działalność fundacji trudno byłoby sobie wyobrazić bez życzliwości biznesu, a pomagają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe i średnie firmy.

 

Darowizny finansowe
Co roku fundacja organizuje dwie duże kampanie, podczas których zbiera pieniądze na konkretne cele, jednak pomoc podopiecznym wymaga sporych nakładów finansowych. W większości przypadków firmy przekazują darowizny. Tak pomaga m.in. Voelia Energia Łódź, która angażuje się w wiele projektów fundacji. Dzięki pomocy firmy dzieci ze świetlicy środowiskowej, których rodziców nie byłoby stać na wyjazd na ferie, spędziły czas w górach i spotkały wolontariuszy z całego świata uczących języka angielskiego.

Aktualnie fundacja poszukuje partnerów do kampanii Pierwsza Szansa, której celem jest zebranie 41 tysięcy złotych na organizację programu pomocy na rzecz małoletnich i młodych mam z Domu Samotnej Matki. Dzięki niemu najmłodsze podopieczne Domu będą miały większe szanse na usamodzielnienie się. Pierwszym darczyńcą biznesowym została firma Monnari Trade.

Pomoc rzeczowa i wolontariat pracowniczy
Firmy wspierają fundację także darowiznami rzeczowymi. Na taką formę współpracy zdecydowała się firma Rossman, która przekazuje na rzecz matek objętych opieką artykuły dla dzieci, a także kosmetyki i chemię domową. W tym roku fundacja została ujęta w programi "Pomagamy jak umiemy", którego istotą jest wspieranie lokalnych organizacji poprzez korzystanie podczas zakupów z aplikacji Rossman. Fundacja stale potrzebuje różnorodnyc artykułów, które mogłyby okazać się ogromną pomocą dla podopiecznych. Szczególnie ważne są produkty dla niemowląt, kosmetyki, chemia domowa, meble i sprzęt AGD. To jednak nie wszystko. Niemniej istotna może okazać się pomoc w podnoszeniu standardów usług świadczonych podopiecznym. Przykłądem przedsiębiorstwa, które podjęło współpracę w tym zakresie, jest IT Auditor. Firma ta na zasadzie wolontariatu wprowadziła do fundacji standardy RODO. Zdarzają się również mniej oczywiste formy wsparcia. Golden Rose przeprowadziła warsztaty makijażu dla mam z Domu Samotnej Matki.  Ta, zdawać by się mogło niewielka, pomoc miała ogromne emocjonalne znaczenie dla wielu kobiet. Nic dziwnego, że coraz więcej firm zgłasza chęć wzięcia udziału w wolontariacie pracowniczym. Wolontariusze z licznych przedsiębiorstw pomagają przede wszystkim w pracach remontowych. W zeszłym roku pracownicy General Electric odmalowali aulę, w której odbywają się szkolenia i konferencje dla rodzin, np. z zakresu rozwijania kompetencji rodzicielskich. W tym roku pracownicy CK Akrybia odświeżyli pomieszczenia sali terapeutycznej i sali pracy cichej w Domu Samotnej Matki.

Organizacje, takie jak Fundacja Służby Pomocy Rodzinie "Nadzieja", potrzebują każdej pomocy i choć pieniądze wciąż są najpopularniejszą formą wsparcia, firmy mogą przekazywać różne artykuły lub świadczyć usługi. Popularność zdobywa także wolontariat, dzięki któremu pracownicy mogą się włączyć w życie fundacji.

Karolina Feder, opiekun darczyńców biznesowych Fundacji Służby Rodzinie "Nadzieja"

bottom of page