Wiesz już, kiedy masz obowiązek zarejestrować zbiór danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele danych osobowych są zobowiązani do zarejestrowania posiadanych przez siebie rejestrów do GIODO. Zaniechania wysłania odpowiedniego wniosku jest przestępstwem karnym, wynikającym z art. 53 (stawa o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997r.).

Warto wiedzieć: z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w Polsce działa ok. 2 milionów podmiotów gospodarczych. Wobec 100 tys. zarejestrowanych zbiorów danych osobowych zgłoszonych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych to nadal niewiele.

Co jest zbiorem danych osobowych, a co nim nie jest?

Zbiór danych osobowych to pewna określona baza informacji na temat osób fizycznych, która została zbudowana w oparciu o jakąkolwiek strukturę (np. struktura określająca rekordy po imionach, nazwiskach, płci itd.), które mogą być przeszukiwane nawet przy założeniu, że charakter całego zestawy jest rozproszony lub podzielony na większe kolejne bloki i/lub mniejsze fragmenty.

Rejestracja 1 zbioru może okazać się niewystarczająca

Warto zaznaczyć, że zbiór zgłoszony do GIODO powinien być spójny pod względem regulacji prawnych, które zezwalają właścicielowi na przetwarzanie danych osobowych, zakresem i celem wykorzystania rejestru.

Jeśli jeden z podanych przez nas trzech czynników nie pokrywa się z pozostałymi, to właściciel bazy ma obowiązek zarejestrować kolejny, osoby zbiór.

W jaki sposób zarejestrować zbiór danych osobowych?

GIODO udostępnia trzy kanały komunikacji, za pośrednictwem których administrator danych osobowych może głosić bazę danych do rejestru, a w tym wykorzystując:

Skorzystali z naszych usług

Spółdzielcza Grupa Bankowa - logo Bank Polskiej Spółdzielczosci - logo


Audyty danych osobowych

Audyt ochrony danych osobowych Dowiedz się więcej

Audyty bezpieczeństwa

Audyty bezpieczeństwa Dowiedz się więcej