Ponad połowa Polaków wykorzystuje legalne oprogramowanie

| źródło: PAP

Jak wynika z badań opublikowanych przez wiodący światowy związek firm IT - Business Software Alliance (BSA), prawie 1/2 osób korzystających z komputerów osobistych w Polsce, Czechach i Hiszpanii używa nielegalnego oprogramowania.

Badaniami objęto 32 kraje. Spośród 13 europejskich, które zostały uwzględnione, Polska, Czechy i Hiszpania wypadły najgorzej. W tych państwach prawie połowa ankietowanych przyznało, że używa nielegalnego oprogramowania.

Pod względem Polski, 15 proc. respondentów zadeklarowało, że używa tylko pirackiego oprogramowania, a kolejne 33 proc. - że w większości przypadków. W podobny sposób ułożyły się odpowiedzi Czechów i Hiszpan.

Również w innych europejskich państwach wskaźniki piractwa osiągają znaczną wysokość.

Co ciekawe, badania ujawniły również, że pomimo tego, iż ok. połowy ankietowanych używa pirackiego oprogramowania, ponad 70% zadeklarowało, że woli programy legalne określiło swoje poparcie dla ochrony praw własności intelektualnej.

Jak ocenił Thomas Boue z BSA, aby w ubiegłym roku ukraść oprogramowanie o łącznej wartości 42 mld euro, potrzeba było setek milionów złodziei na całym świecie. Według niego, taka skala kradzieży „...podkopuje przemysł technologiczny Europy, szkodzi gospodarce UE i hamuje tworzenie nowych miejsc pracy”.

Według BSA, najwyższym odsetkiem piractwa komputerowego charakteryzują się kraje rozwijające się. Na czoło wysuwają się Chiny, gdzie aż 86 proc. osób używających komputerów osobistych korzysta z nielegalnego oprogramowania. Zdaniem BSA, ta wielkość populacji zdobywającej programy nielegalnie jest alarmująca, tym bardziej dlatego, że Chiny wyprzedziły USA, stając się tym samym największym rynkiem zbytu w zakresie nowych komputerów osobistych.

Do BSA, międzynarodowego związku ponad 100 firm sektora IT, należą m.in.: Intel, Kaspersky, Microsoft i Siemens. Kluczowym celem stowarzyszenia jest przeciwstawianie się piractwu komputerowemu.

Audyty legalności

Audyty legalności Dowiedz się więcej

Audyty bezpieczeństwa

Audyty bezpieczeństwa Dowiedz się więcej

Kasowanie i odzyskiwanie danych

Kasowanie i odzyskiwanie danych Dowiedz się więcej