Nielegalne oprogramowanie

Fakt, że Polska odnotowuje jeden z najwyższych w Unii Europejskiej wskaźników wzrostu w branży informatycznej, rynek oprogramowania pirackiego w kraju ma się wciąż bardzo dobrze. Według danych przedstawionych przez BSA (Business Software Alliance), wiodącą organizacją propagującą bezpieczne i legalne wykorzystywanie oprogramowania, w 2005 roku aż 59% oprogramowania użytkowanego w Polsce pochodziło z nielegalnych źródeł. Według BSA zmniejszenie sprzedaży pirackiego oprogramowania o dziesięć punktów procentowych w naszym kraju, może zaowocować utworzeniem tysięcy nowych miejsc pracy i korzystnie wpłynąć na zwiększenie dochodów przedsiębiorstw działających w branży IT.

Pytaniem jest, jak do tego doprowadzić, gdy piractwo komputerowe jest tak powszechne. Wystarczy odwiedzić jedną z giełd komputerowych, czy jedno z targowisk lub też skorzystać z popularnych programów służących do wymiany plików przez internet, a okaże się że z piractwem komputerowym stykamy się codziennie. Pomimo tego ten problem jest w większości przypadków bagatelizowany. Mało kto bierze pod uwagę fakt, że większość „tańszych” produktów została nielegalnie wykorzystana bez zgody wydawców, wykonawców i producentów. Ale warto jest zdawać sobie sprawę, że biorąc udział w jakiejkolwiek formie piractwa komputerowego możemy spotkać się z pociągnięciem do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Sankcje karne i cywile

Według przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, kopiowanie i używanie programów komputerowych bez zezwolenia właściciela praw autorskich jest zabronione i podlega surowym sankcjom karnym i cywilnym. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994r., nr 24)

Mianem piractwa komputerowego określamy kopiowanie, używanie, reprodukowanie, rozpowszechnianie orz wytwarzanie bez zgody programu komputerowego chronionego przez prawo autorski. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. 1994r., nr 24).

W znaczącej części sytuacji, powodem, dla którego dokonuje się zakupu nielegalnego oprogramowania, jest wysoka, zaporowa cena jego wersji licencjonowanej. W Polsce jest to niestety towar wciąż luksusowy. Jednak tłumaczenie w tak prozaiczny sposób piractwa komputerowego, traci rację istnienia w zetknięciu z obowiązującymi przepisami prawnymi, które jasno stwierdzają, że kupując pirackie oprogramowanie stajemy się uczestnikami procederu piractwa komputerowego. Skutki mogą okazać się niezwykle poważne – kara grzywny, konfiskata sprzętu, konieczność wypłaty odszkodowania autorom oprogramowania lub nawet kara pozbawienia wolności. Piractwo komputerowe jest związane nie tylko z działaniem indywidualnych użytkowników. Jest również problemem wielu firm, które świadomie lub nieświadomie biorą w nim udział.

ICO - Przeszukiwanai komputeraNie jesteś pewien jakie masz oprogramowanie, pliki na firmowych komputerach?

Zadbaj o przyszłość swojej firmy. Udzielamy bepłatnych porad dotyczących zarządzania oprogramowaniem, zapraszamy do kontaktu, telefonicznego bądź mailowego

Rozwiązanie dla przedsiębiorstw - zarządzanie oprogramowaniem

Przedsiębiorstwa wprawdzie nabywają określoną ilość legalnego oprogramowania, jednak niezwykle często zdarza się, iż po jakimś czasie tracona jest kontrola nad tym, co i kiedy tak naprawdę jest zainstalowane w firmie. W pewnym momencie ilość użytkowników może zacząć przekraczać liczbę zakupionych licencji i dlatego w czasie kontroli komputer firmowy może zostać skonfiskowany. Jak podaje BSA, większość sankcji prawnych, które wynikają z tytułu wykorzystywania pirackiego oprogramowania na terenie przedsiębiorstwa w czasie kontrolowania jego legalności, płynie z niedostatecznej wiedzy pracodawcy na temat instalowanego oprogramowaniu. Chcąc uniknąć przypadkowego stania się ofiarą piractwa komputerowego, warto we właściwy sposób kontrolować i zarządzać zasobami informatycznymi.

Jeśli są Państwo zainteresowani Audytami Legalności Oprogramowania, usługami czy też Bezpłatnym doradztwem dotyczącym audytów, zapraszamy do kontaktu, telefonicznego bądź mailowego

Audyty legalności

Audyty legalności Dowiedz się więcej

Audyty bezpieczeństwa

Audyty bezpieczeństwa Dowiedz się więcej

Kasowanie i odzyskiwanie danych

Kasowanie i odzyskiwanie danych Dowiedz się więcej